съдия Александър Митрев
Съдебни актове, докладвани от съдия Александър Митрев.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Как се определя териториалната компетентност на органите по приходите съгласно разпоредбите на чл. 7, ал. 1 и чл. 8 ДОПК?
Дали е законосъобразно възлагането на ревизия от органи по приходите от териториална дирекция, различна от тази, към която принадлежи седалището на ревизираното лице, при липса на мотиви и доказателства за необходимостта по чл. 10, ал. 9 ЗНАП?
Какви са правомощията на изпълнителния директор на НАП и неговите заместници по отношение на делегиране и възлагане на ревизии съгласно чл. 112, ал. 2 ДОПК и могат ли те да делегират тези правомощия на други органи?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са правните основания за извършването на административната ревизия и отказа за признаване на право на данъчен кредит по ЗДДС?
Допускат ли електронните подписи, използвани в хода на административната ревизия, съмнение относно тяхната валидност и съответствие с Регламент (ЕС) №910/2014?
Приложени ли са законосъобразно събраните доказателства и спазени ли са съдопроизводствените правила в хода на административното и съдебното производство?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са правните основания за отказ от възстановяване на претендирания ДДС поради липса на постоянен обект на територията на страната и как те съответстват на материалния закон?
Как се определя мястото на изпълнение на доставките, свързани с маркетингови, рекламни и други услуги, спрямо разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС, и как това влияе на правото за възстановяване на ДДС?
В какви случаи и при какви условия доставчиците неправомерно начисляват ДДС, което представлява пречка за възстановяване на данъка на основание Наредба Н-9 и ЗДДС?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Как се определя митническата стойност на внасяните стоки в съответствие с изискванията на чл. 74, пар. 2 и пар. 3 от Митническия кодекс?
В кои случаи митническият орган може да изключи приложението на вторичните методи за определяне на митническа стойност и да премине към резервния метод по чл. 74, пар. 3 от Митническия кодекс?
Достатъчно ли е позоваването на общи и недоказани твърдения от страна на митническите органи, за да се обоснове прилагането на резервен метод за митническо остойностяване?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са процесуалните предпоставки за съдебен контрол върху административен акт, налагащ принудителна административна мярка, и какви са пределите на оперативната самостоятелност на административния орган при определяне на срока на мярката?
Доколко е законосъобразно прилагането на принудителна административна мярка "запечатване на обект за срок до 30 дни", когато липсват доказателства за предходни нарушения от същия вид и когато не са отчетени спецификите на конкретния обект?
Спазен ли е принципът на съразмерност, прогласен в чл. 6, ал. 2 АПК, при определянето на срока на принудителната административна мярка, като се вземе предвид възможността за прекомерно засягане на законните интереси на субекта?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са изискванията за издаване на подзаконов нормативен акт, включително спазването на процедурите по общественото обсъждане и предварителната оценка на въздействието, съгласно ЗНА и АПК?
Съответстват ли оспорените разпоредби на чл. 10, ал. 2, чл. 11, ал. 1 и 2 и пар. 42, ал. 1 ПЗР от ПУОРОМЕРКМЕ на материалните закони и на целта на закона, включително изискванията за синхронизация със ЗЗ и КРБ?
Има ли основание за твърденията за противоречие на оспорените разпоредби с принципите на свободна стопанска инициатива, защита на правото на труд и съответствието с нормите на правото на ЕС?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са изискванията за издаване на заповед за възлагане на последваща митническа проверка и как това се отразява на законосъобразността на административния акт? Достатъчно ли са събраните доказателства в административното производство, включително чрез международно сътрудничество, за да се обосноват съмнения относно декларираната стойност на стоката? Законосъобразно ли е приложението на методите за определяне на митническата стойност съгласно чл. 74, пар. 2 и чл. 74, пар. 3 от Регламент (ЕС) №952/2013, както и отказът да се приеме декларираната стойност?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Как се определя митническата стойност на внасяните стоки, когато не може да бъде установена чрез договорната стойност по реда на чл. 70 МКС? Могат ли съмненията на митническите органи относно декларираната стойност на внасяния автомобил да се основават на информация от интернет страници? Какво е значението на представените от вносителя документи относно покупката на автомобила и може ли съдът да ги приеме като доказателства, въпреки че не са официални писмени доказателства по смисъла на чл. 179, ал. 1 ГПК?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Какви са изискванията за данъчно облагане на поземлените имоти съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗМДТ и каква е ролята на предназначението на имота според ПУП? Каква е връзката между наличието на влязъл в сила ОУП и промяната на предназначението на земеделските земи, когато те са включени в строителните граници на населените места? Необходимо ли е, за да подлежи на данъчно облагане, поземленият имот да има промяна на предназначението съгласно специален закон, и как се отразява това на имотите, които попадат в строителни граници?
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024
Върховният административен съд на Република България – Осмо отделение, в съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди двадесет и четвърта година в състав: Председател: МИРОСЛАВ МИРЧЕВ Членове: ХРИСТО КОЙЧЕВ АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ при секретар Снежана Тодорова и с участието на прокурора Момчил Таралански изслуша докладваното от съдията Александър Митрев по административно дело №г. Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по касационна жалба на Директора на ТД Митница Варна при Агенция „Митници“, чрез процесуалния си представител юрк. Димитрова, против Решение №г., постановено по дело 973/2023г. по описа на Административен съд-Бургас, допълнено с Решение №г., постановено по същото дело, с което е отменено по жалба на „Магна Ойл“ ООД, Решение №г. на директора на ТД Митница – Варна. В касационната жалба са изложени доводи за неправилност на обжалваното решение, поради противоречието му с материалния закон и нарушение на съдопроизводствените правила, съставляващи отменителни касационни основания по чл. 209, т. 3 АПК. Оспорва се изводът на съда, че отговорът на чуждестранната митническа администрация няма характер на официален документ, с обвързваща материална доказателствена сила, като документите предоставени при износа САЩ установяват връзката между лицето, посочено в електронната информация за износ (Electronic Export Information) като износител ...
Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.
Търсене
Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.
Пример 1: Ако търсите практика за израза "нищожност поради липса на компетентност", въведете само "нищожност липса компетентност".
Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по адм. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.
Модул "AПК"
Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "AПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни решения на Върховния административен съд с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.
За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "АПК".
** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".
В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*
ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.
Отзиви от нашите клиенти
Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!
– Бети Дерменджиева, адвокат
Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!
– Десислава Филипова, адвокат
Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.
– Валентина Иванова
Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!
– Христина Русева, адвокат
Dictum - Pro Bono
Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.