Добър вечер! Моля, влезте в профила си!

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какъв е ефектът от факта, че имотите върху които е заснета и нанесена сградата са съпружеска имуществена общност, спрямо допустимостта на съдебния акт и правото на жалба на всеки един от съпрузите?
Как се доказва наличието на хипотезата на предл. второ на пар. 1, т. 9 от ДР ЗКИР в контекста на административен акт?
Каква е процедурата по изменение на кадастралната карта и какво е значение на фактът, че проектът за изменение не споменава фактическото ползване на имотите?
Какво е правото на заявителя като заинтересовано лице по смисъла на пар. 1, т. 13, предл. второ ДР ЗКИР и как може да инициира производство по изменение на КК и КР?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Илияна Дойчева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Как се определят служителите от общинската администрация с правомощията на органи по приходите и публични изпълнители за извършване на установяване, обезпечаване и събиране на местните такси съгласно Закона за местните такси (ЗМДТ)?
Кои предпоставки трябва да бъдат изпълнени за "заместване" при издаване на административни актове и какво съдържание трябва да има изричната писмена заповед, включваща такова "заместване"?
Какви функции изпълнява заместникът и в името на кой административен орган действа той, осъществявайки заместване?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Мадлен Петрова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какви са законовите условия за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит от кумулативното осъществяване на елементите на регламентирания сложен фактически състав в ЗДДС?
Как да се установи изпълнението на предвидените законови условия за упражняване на правото на приспадане на ДДС, когато от писмените доказателства не са ясно уточнени точните параметри и изпълнение на предоставените услуги?
Как да се докаже реалността на доставките при изискването за кореспонденция между доказателствата, логично и взаимно обвързаност, спазване на хронологията на осъществяване на сделките и събитията?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Росица Драганова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какво представляват основните цели и задълженията, заложени в чл. 118, ал. 1 ЗДДС и Наредба №Н-18/2006, свързани с регистрирането и отчитането на продажбите в търговските обекти чрез издаване на фискални касови бележки?
Какво представлява правомощието на административния орган при налагането на принудителна административна мярка (ПАМ) съгласно чл. 186, ал. 1, б. а ЗДДС и как различните мерки трябва да бъдат съобразени с принципа на съразмерност?
Какъв е процесът при упражняването на съдебен контрол върху определянето на срока на приложение на принудителната административна мярка и кои са критериите за оценка дали продължителността на наложената мярка е законосъобразна, включително и през призмата на принципа на съразмерност?
Какво е значение на принципа на съразмерност при налагането на процесна принудителна административна мярка и как се определя подходящата мярка спрямо съответното нарушение, както и с оглед на съхраняване на правата на субектите?
Кои са гаранциите за справедлив процес в случаите на автоматично кумулиране на административното производство за налагане на принудителна административна мярка и административно-наказателното производство за налагане на имуществена санкция, и какво е значение на принципа "non bis in idem" в подобни контексти?
Как се осъществява балансът между целите на законодателя за контрол на продажбите и правата на търговците, когато става въпрос за налагане на принудителна административна мярка, която има непосредствено въздействие върху тяхната търговска дейност и свобода на предприемачеството?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Таня Комсалова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Какъв е правният статут на заповедта за откриване на търг на основание чл. 7, ал. 5 чл. 8, ал. 1, т. 5 ЗУЧК и чл. 13, ал. 2 и ал. 5 и чл. 43 ППЗДС и какъв е обхватът на съдебния контрол над нея?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Светослав Славов

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

По кои конкретни критерии се определя моментът на налагане на мерките за защита по Закона за защита от домашното насилие, които да се вземат предвид при издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на оръжие спрямо лица, за които през последните три години са наложени такива мерки?
Какво е значение на това дали съдебните мерки за защита са наложени предвид заповед за незабавна защита като привременна мярка или посредством съдебно производство по Закона за защита от домашното насилие при прилагане на разпоредбата на чл. 58, ал. 1, т. 8 от Закона за оръжията, боеприпасите и взривните вещества в обществените места?
Кои са изискванията и условията, свързани с наложените мерки за защита според Закона за защита от домашното насилие, които трябва да бъдат изпълнени от лицата, за да бъде удовлетворено заявлението им за издаване на разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на оръжие?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Ива Кечева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали при приемането на пар.7е от ПЗР КСО законодателят е предвидил специална хипотеза на осъвременяване за преизчислените пенсии и дали това налага преизчислените размери да се сравнят с определените до момента размери?
Дали при извършване на дейността по ал. 2 на пар.7е от ПЗР КСО следва да се съобрази с предходното определяне на размера на пенсията по пар. 7б, ал. 2 ПЗР КСО и какво е отношението към полученото тогава допълнително осъвременяване?
Дали с приемането на новелата на пар. 7е ПЗР КСО законодателят е позволил нарастване на пенсиите чрез увеличаване на тежестта на осигурителния стаж и как това влияе на преизчисляването на пенсиите, извършено на основание на различни законови разпоредби?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Явор Колев

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Какво е изискването за възникване и упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит за ДДС и как се определя дали облагаемите доставки на стоки и услуги са действително осъществени?
Какво е значение на факта, че дружеството, което е регистрирало новата техника, не е представило договор с нотариално заверени подписи на страните, и дали отсъствието на такова заверяване може да доведе до оспорване на доставката?
Какво е значение на факта, че при сключване на договор за покупко-продажба някой от участниците не е бил вписан в търговския регистър като управител на дружеството доставчик? И дали присъствието на такова несъответствие може да бъде основание за оспорване на доставката?
Как следва да бъдат тълкувани разпоредбите на Директива 2006/112, за да се определи дали данъчната администрация на държава членка може да отрече съществуването на извършена доставка на стоки, което води до пречка за приспадане на ДДС от страна на купувача, без да бъде доказвано неговото участие в измама?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Весела Павлова

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2023

Дали произнасянето по частната жалба срещу протоколните определения, след постановяване на решението, нарушава правото на защита на жалбоподателя в първоинстанционното производство и да бъде повод за отмяна на решението и неговото връщане за ново разглеждане от друг съдебен състав?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Петя Желева

Решение №****/**.**.2024 по дело №****/2024

Как се изпълнява предпоставката на чл. 7, ал. 1 ЗДДС, а именно получателят на стоката да е регистрирано по ЗДДС лице (в друга държава-членка) и каква е дължимата грижа ревизираното лице за извършване на справки в базата данни VIES?

Отговорът на въпроса е достъпен само за нашите абонати.

докладвано от съдия Лозан Панов

12369 >>>
Търсене

Въведете само основните думи/цифри от израза, който търсите. Избягвайте съюзи и предлози като "и", "или", "от", "на", "по", "за" и др.

Пример 1: Ако търсите практика за израза "нищожност поради липса на компетентност", въведете само "нищожност липса компетентност".

Пример 2: Ако търсите конкретен съдебен акт, напр. "Решение №129/25.07.2019 г. по адм. д. №4280/2018 г.", въведете само номера и годината на делото или на акта: "4280/2018" или "129/2019".
Обикновено, търсеният от Вас акт ще бъде сред бързите резултати, появяващи се непосредствено под полето за търсене.

Модул "AПК"

Отговорът на въпроса, който искате да прочетете е част от съдържанието с добавена стойност на "Българското прецедентно право" – Модул "AПК", което е достъпно само за абонати. Той включва над 150 000 съдебни решения на Върховния административен съд с анотирани правни норми и обобщения на най-важните правни изводи.

За да достъпите пълния текст на съдебните актове е необходимо да се абонирате за Модул "АПК".

АБОНИРАЙТЕ СЕ

Колко струва?

Абонаментът за "Българското прецедентно право" е на цената на едно кафе - 0.60 лв. на ден!**

Вижте всички абонаменти планове

** Осреднена цена абонамент с функционалност "Стандарт" за модули "ГПК"/"НПК".

В случай, че не сте сигурни какви ползи ще Ви донесе абонамента, можете да заявите напълно безплатен и неограничен пробен достъп за 7 дни*

ПРОБВАЙTE БЕЗПЛАТНО

*Пробният достъп е еднократен и предназначен само за нови потребители, които нямат профил в системата. Активирането му подлежи на предварително одобрение от редакторите ни.

Отзиви от нашите клиенти

Поздравления за полагания труд на целия екип на "Българско прецедентно право", който винаги съумява да предостави актуална информация по иначе променливата съдебна практика! Всичко написано е ясно, точно и разбираемо!
Продължавайте в същия дух и винаги се стремете към още по-голямо усъвършенстване!
Успех!

– Бети Дерменджиева, адвокат

Много полезно, държите винаги информиран за най-новите решения на ВКС! Лично аз съм се абонирала и получавам на електронната си поща цялата нова практика на върховната ни съдебна инстанция. Препоръчвам "Българско прецедентно право" на всички колеги!

– Десислава Филипова, адвокат

Всеки трябва да го има. Е, не всеки, само който истински упражнява професията.

– Валентина Иванова

Поздравления за екипа! Винаги представяте най - новата и интересна съдебна практика! Изключително полезни сте и ви следя с интерес!

– Христина Русева, адвокат

Dictum - Pro Bono

Получавайте най-важното от съдебната практика във Вашата електронна пощенска кутия.

Subscription Form